skora-dojrzala-w-gabinecie-linergistki

Skóra dojrzała w gabinecie linergistki

Kiedy skórę nazywamy dojrzałą ?

Skóra dojrzała to taka, w której zauważalne są objawy upływającego czasu, czyli zmarszczki, bruzdy, zwiotczenie, bardziej liczne „pajączki”, wykwity i plamy przebarwieniowe. Skóra zaczyna stawać się dojrzałą już około 40 roku życia, a wraz z wiekiem objawy te stopniowo i powoli pogłębiają się. Po około  45 roku życia spada poziom estrogenów i progesteronu, czyli żeńskich hormonów, ulegają uszkodzeniu ściany naczyń krwionośnych, a skóra jest źle ukrwiona. Przerzedzają się włosy, brwi i rzęsy są coraz rzadsze i jaśniejsze. Zatrzymywaniu młodości należy pomagać. Oprócz tego, że należy zadbać  o kondycję i wygląd skóry stosując odpowiednie preparaty oraz zabiegi kosmetyczne i kosmetologiczne, nie można zapominać o podkreślaniu urody i tego, co nam natura próbuje zabrać. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest makijaż permanentny, dzięki któremu możemy przywrócić czerwień wargową, która zanika wraz z wiekiem, możemy zagęścić linię rzęs oraz stworzyć w nowej odsłonie brwi, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ogólny wyraz twarzy.

Pigmentacja skóry dojrzałej

Brwi

Brwi nadają nam nie tylko oprawę dla oczu, ale też pokazują nasze emocje. W skórze starszej te najczęstsze emocje są delikatnie wyryte poprzez zmarszczki na twarzy np. gniew, smutek, zdziwienie, radość i szczęście. Wykonując rysunek brwi pamiętajmy o kształcie, który nie wyostrzy rysów twarzy, a złagodzi je. Ważne jest, by brwi nie były zbyt blisko siebie, sprawiając wrażenie gniewu na twarzy, aby nie były za wysoko, tworząc wrażenie zbyt zdziwionego wyrazu twarzy, a końce brwi nie spadały niżej niż nasada, tworząc wygląd smutnej twarzy. Brwi dla osób starszych to często alternatywa dla czarnej lub bardzo ciemnej henny. Stare przyzwyczajenia,  czyli często umiłowanie do nieodpowiedniego kształtu, jest tym z czym często musimy się zmierzyć. Ponieważ w makijażu stawiamy na naturalność musimy delikatnie przekonać klientkę do prawidłowego kształtu i koloru. Symetryczny i dokładny rysunek, wkomponowany często w zmarszczki, które zazwyczaj układają się niesymetrycznie, jest podstawą przed wykonaniem makijażu permanentnego.

Oczy

Pigmentacja kresek na powiekach skóry dojrzałej jest wyzwaniem dla każdej linergistki. Utrudnieniem są liczne zmarszczki wokół oczu i na powiekach, a często opadająca powieka. Skóra na powiekach jest cienka i zazwyczaj mocno unaczyniona. Jeśli klientka nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, w tym chorób oczu, nie używała w ostatnim czasie odżywki do rzęs, możemy przystąpić do wykonania makijażu permanentnego kresek. Pigmentacja takiej skóry powinna być bardzo ostrożna i delikatna. Aby nie doszło do rozlania pigmentu w naczynku krwionośnym musimy zadbać o małe wysunięcie igły i delikatną, miarową pracę.

Usta

Usta wraz z postępującym wiekiem tracą swoją jędrność i elastyczność, zmniejszają swoja objętość, ale tracą również naturalną czerwień wargową, stając się bledsze i zanikające. Makijażem możemy przywrócić im ich kontur oraz nadać nowy kolor. Ważny jest  odpowiedni jego dobór, musimy uważać też na to, aby nie był on zbyt intensywny. Delikatny odcień różu zamiast ciemnej czerwieni czy burgundu będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że kolor w takiej skórze tak szybko się nie wyłuszczy i również docelowo może wydawać się intensywniejszy niż w młodszych skórach. Ciemne kolory przyciągają uwagę na niedoskonałości i wyostrzają rysy twarzy. Wykonując rysunek wstępny musimy mieć również na uwadze idealny kształt i „triki makijażowe”, które ujmują lat, czyli np. lekkie podniesienie kącików ust przywracające ich dawną formę.

Techniczne aspekty wykonania makijażu w skórze dojrzałej:

– Rysunek wstępny  wykonujemy kredką w stonowanej barwie.

-Dobierając kształt musimy zwrócić uwagę na układanie się bruzd i zmarszczek, zwiotczenie skóry, które często wpływają wyostrzenie rysów. Rysunek łagodny w kształcie.

-Bądźmy ostrożne w  konturach, które mogą podkreślić niedoskonałości skóry.

-Dobierajmy jaśniejsze odcienie pigmentów.

-Praca maszyną na niskich obrotach na grubości igły dobranej do pigmentowanej części skóry.

-Niewielkie  wysunięcie igły, które w skórze cienkiej pozwoli kontrolować głębokość pigmentacji.

-Pigmentacja delikatna, powierzchowna i spokojna. Musimy mieć na uwadze postępującą z wiekiem kruchość naczynek oraz często płytsze unaczynienie w skórze dojrzałej, co niesie ryzyko rozlania pigmentu.

O czym  należy pamiętać:

Musimy pamiętać, że z wiekiem zwiększa się ilość przeciwwskazań i na to w szczególności należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do zabiegu. Im starsza osoba tym dłuższy czas regeneracji naskórka, więc korektę możemy wykonać nawet do dwóch miesięcy po zabiegu. Wybrany kolor, zwłaszcza na brwiach i ustach, wraz z wiekiem wygląda po wygojeniu na dużo ciemniejszy i intensywniejszy niż w skórach młodszych.

Im młodsza i gładsza skóra tym makijaż idealnie dobrany i prawidłowo wykonany prezentuje się na twarzy nieskazitelnie. Z wiekiem, kiedy pojawiają zmarszczki, bruzdy i przebarwienia musimy uwzględnić te czynniki i dobrać odpowiedni kształt poświęcając mu więcej uwagi. Warto pamiętać, że nie podkreślamy tego co natura przez lata zepsuła, a używamy wiedzy z dziedziny makijażu, aby tę młodość optycznie przywrócić.

Wśród doświadczonych linergistek panuje przekonanie, że nie jest wielką sztuką stworzyć pięknie wyglądający makijaż w skórze młodej, a zwłaszcza  symetrycznej, ale sztuką jest stworzyć piękny, symetryczny makijaż w skórze trudnej, pełnej zmarszczek i niesymetrycznej. Makijażem możemy przywrócić część utraconej młodości, złagodzić wyraz twarzy, sprawić, że twarz jest bardziej wyrazista, pozytywna, ale wciąż naturalna i piękna. Podsumowując: bądźmy rozważne w kolorach, kształcie  i technice pigmentacji skóry dojrzałej.

 Rzadsza grupa klientek

W naszych gabinetach dominują osoby w wieku 25-45 lat, a zbyt rzadko odwiedzają je osoby po 50, 60, 70, 80-tym roku życia. Im więcej lat ma klientka, tym odwiedza nas rzadziej.  Prawdopodobnie mają na to wpływ ograniczenia finansowe, zafiksowanie na dzieciach i wnukach, niepodążanie za nowymi trendami oraz przekonanie, że „pewnych rzeczy w pewnym wieku nie wypada”. Musimy mieć świadomość, że prawie nigdy na makijaż nie zdecyduje się osoba, która w przeszłości się nie malowała, a poprawianie urody wiąże się z negatywnymi skojarzeniami, co wcale nie jest rzadkością wśród osób starszych. Jest jednak spora część kobiet, która wykonuje makijaż od kilkudziesięciu lat i nie wyobraża sobie siebie w wersji saute oraz część kobiet, która maluje się od czasu do czasu. Dla tych grup kobiet przede wszystkim jest dedykowany makijaż permanentny.

Starsze Panie w o wiele większym stopniu niż młode osoby popełniają gafy makijażowe. Często mają chęć, ale nie do końca potrafią go wykonać, mają słabszy wzrok, brak postępującej wraz z wiekiem precyzji w rękach oraz oszczędzają na dobrej jakości kosmetykach. Co my linergistki, które zajmujemy się zawodowo idealnym makijażem trwałym możemy zrobić?

Niczym tak nie zachęcimy innych do skorzystania z naszych usług, jak przykładem nowego, prawidłowego i precyzyjnego makijażu na ich twarzach oraz uświadomieniem, w czym tkwi sekret podkreślania urody. Jeśli Pani spodobają się efekty naszej pracy i zapewnimy, że można je utrwalić na dłużej w postaci makijażu permanentnego, którego na co dzień sama nie będzie musiała powtarzać, jest duża szansa, że zdecyduje się na makijaż trwały. Zatem zmieniajmy świadomość. Odczarowujmy przerysowane i ciężkie makijaże, które są domeną kobiet w starszym wieku w nowe, świeże, lekkie i naturalne podkreślenie oprawy oczu oraz ust.

Kiedy przychodzą do nas młodsze osoby możemy mówić otwarcie również o potrzebach ich mam, cioć czy babć. Okazuje się, że w świadomości ludzi młodych trzeba również wiele zmienić, gdyż często istnieje przekonanie, że młodszym kobietom wypada wykonywać makijaż permanentny, a z wiekiem już raczej nie. Jest to błąd w myśleniu. Zapraszajmy dojrzałe i starsze Panie na wizyty konsultacyjne, a często występującą barierę finansową możemy przełamać np. oferując zniżki po przekroczeniu określonego wieku. Zachęcajmy bliskie osoby klientek do obdarowywania ich prezentem w postaci vouchera na zabieg w naszych gabinetach. Wszystkie wiemy, że dla każdej kobiety makijaż permanentny jest niesamowitą wygodą, że może podkreślić naszą urodę poprawiając dobre samopoczucie i pewność siebie. I dodatkowo, skoro makijażem potrafimy też odmładzać, to otwórzmy się również na grupę kobiet dojrzałych, które powoli zaczynają się otwierać na nas.

Tags: No tags